Jedną wielką atrakcją turystyczną jest sama Mierzeja Wiślana i jej unikatowy charakter. Niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie duże słone i słodkie zbiorniki wodne oddziela tak wąski pas ziemi. Uwarunkowania historyczne i geograficzne sprzyjają turystom, którzy oprócz opalania na plaży cenią sobie przygodę…
WIELBŁĄDZI GARB
Wielbłądzi Grzbiet (pot. Wielbłądzi Garb) to najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie o wysokości 49,5 m n.p.m.. To jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Wielbłądzi Garb leży na północno-wschodnim krańcu Krynicy Morskiej, tuż przy żółtym szlaku turystycznym, około czterdzieści minut marszu z centrum miejscowości. Po wyjściu z Krynicy Morskiej w kierunku Nowej Karczmy ulicą Gdańską, znaki szlaku skręcają w prawo, w stronę Zalewu Wiślanego, którego brzegiem prowadzą przez kilkaset metrów. Następnie dróżka wspina się na niewielką przełęcz, skąd stumetrowej długości ścieżka prowadzi na sam szczyt.
LATARNIA MORSKA
Pierwsza latarnia została uruchomiona 1 maja 1895 roku. Została ona zbudowana przez elbląskiego rzemieślnika Edwarda Stacha. W laterni znajdował się aparat Fresnela z charakterystyką światła: blask – 2,0 s; przerwa – 4,0 s[1]. Latarnia została zniszczona w 1945 roku. Nowa latarnia została uroczyście otwarta 25 sierpnia 1951 roku. W latach 1957-1997 pełniła również funkcję radiolatarni i nadawała alfabetem Morse’a sygnał „KW” Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Gdańsk Port Północny a Latarnią Morską Bałtijsk (Rosja – obwód kaliningradzki)..
PORT NA ZALEWIE WIŚLANYM
Krynica Morska na jedyne miasto leżące pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Malownicze i krajobrazowe z duża ilością przepięknych plaż, na które co roku przybywa wiele turystów. W Centrum miast jest Port, z którego odpływają statki do Fromborka, Elbląga oraz można odbyć wycieczkę po Zalewie Wiślanym. Znajdziesz tu wiele restauracji oferujących jedną z najlepszych ryb w Polsce.
SKARPA NAD ZALEWEM WIŚLANYM
Ok 9 km od Krynicy Morskiej przed miejscowością Piaski po stronie Zalewu Wiślanego znajduję się przepiękna wydma nazywana „Skarpą”, z której roztacza się piękny widok na Zalew Wiślany i Wysoczyznę Elbląską. Mejsce to jest przykładem tak zwanego czynnego klifu wydmowego, gdzie doskonale widać skutki działania niszczycielskiej siły wody. Co roku skarpa podlega erozji wody obsuwając się zabiera część lądu Mierzei Wiślanej. Obecne drzewa na skraju urwiska jeszcze 20 lat temu były 15 m w głębi lądu.
JANTAR
leży na słynnym Bursztynowym Szlaku znanym już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Od zawsze miejscowość ta słynęła ze wspaniałych karczm oraz z bogactwa bursztynu. Do dziś miłośnicy bursztynowego kruszcu zbierają go na plażach od listopada do kwietnia. W sezonie letnim władze gminy urządzają tu Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Mogą w nich brać udział dorośli i dzieci, Polacy i obcokrajowcy. Zawody z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Od lat stanowią największe wydarzenie kulturalno-sportowe w Jantarze. Mistrzostwa w poławianiu bursztynu łączone są z innymi imprezami takimi, jak koncerty, pokazy bursztynowej biżuterii, liczne konkursy dla dzieci i dorosłych
ZAMEK W MALBORKU
Wzniesiony został przez Krzyżaków w latach 1274-1457. W grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ta największa gotycka warownia na świecie przyciąga co roku około pół miliona turystów. Od pięciu lat w Malborku w okresie wakacyjnym organizowana jest dwudniowa impreza pn. „Oblężenie Malborka”. Wówczas malborska twierdza zamienia się w tętniące życiem średniowieczne miasteczko, a na koniec jest spektakularne przedstawienie. W Malborku warto zwiedzić także Kościół św. Jana Chrzciciela, Ratusz staromiejski, Bramę Mariacką oraz Bramę św. Ducha (Garncarską).